Düzenleme Tarihi : 07.03.2018

Yoklama İşlemleri


1.         Bu yıl askerlik çağına girenler ile daha yaşlı doğumlular ile okudukları okullardan ilişiği kesilenler veya mezun olanların yoklamaları tabi olduğu doğumun ilk celp dönemi bitimine kadar yapılacaktır. 

 

            Örneğin; 1999 ve daha yaşlı doğumluların yoklamaları, 01 Ocak 2018 tarihinde başlayıp   31 Ocak 2019 (muhtemel) tarihinde sona erecektir.

 

2.         Yükümlülerin yoklamalarının hangi tarihlerde ve nasıl yapılacağı, 1111 sayılı Askerlik Kanununun 25’inci maddesi gereğince TRT ve diğer ulusal yayın yapan televizyon ve radyo kanalları aracılığı ile duyuru yapılacağından yükümlülere ayrıca yoklama için çağrı tebligatı gönderilmeyecektir. TRT ve diğer ulusal yayın yapan televizyon ve radyo kanalları aracılığı ile yapılan duyurular tebligat yerine geçecektir.  

 

3.         Yukarıdaki tarihler arasında yoklamanızı yaptırmanız gerekmektedir. İşlemlerinizi tamamlatmak üzere ikametinize en yakın askerlik şubesine başvurunuz.

 

4.         Askerlik yoklamanızı yaptırmak üzere askerlik şubesine gelirken aşağıdaki belgeleri de yanınızda bulundurunuz.

 

            a.         T.C. kimlik numarası bulunan kimlik kartı (T.C. Kimlik Kartı, Pasaport, Sürücü Belgesi vb.)

 

            b.         Diploma (geçici mezuniyet belgesi, diploma kayıp ise okullarından aldıkları belge)  aslı ve fotokopisi,

 

            c.         Varsa bonservis, sertifika, mesleki yeterlilik belgesi veya kurs belgesi aslı ve tıpkıçekimi.

 

            ç.         Trafik sürücü belgesi ve fotokopisi, (varsa)

 

            d.         Varsa hastalıklarına ait rapor veya tedavi belgelerinin aslı ve tıpkıçekimi.

 

            e.         Varsa verem savaş dispanserlerinden alınan verem taraması sonuç belgesi.

 

            f.          Yoklama sırasında sağlık durumunuzun tam olarak tespit edilebilmesi için varsa önceki yıllarda geçirmiş olduğunuz hastalıklara ait tedavi belgeleri ile raporlarınızı yanınızda bulundurunuz ve muayene sırasında durumunuzu tabiplere mutlaka bildiriniz.

 

5.         Öğrenci, hapis, yurtdışında işçi veya işveren olarak bulunuyor veya hastanede yatıyor iseniz, ilgili kuruluşlardan veya konsolosluklardan alacağınız bu durumunuzu belirten belgeleri yoklama süresi içinde askerlik şubesine gönderiniz veya gönderilmesini sağlayınız.

 

6.         Yoklamanızı süresi içinde yaptırmadığınızda veya mazeretinize ait belgeleri askerlik şubesine ulaştırmadığınızda yoklama kaçağı suçunu işlemiş olursunuz ve hakkınızda adli veya idari cezai müeyyide uygulanır. Bu kapsamda sürekli artan idarî para cezası verilir veya hakkınızda Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunulur.


Okunma Sayısı : 37063
Milli Savunma Bakanlığı
Askeralma Genel Müdürlüğü


Tel: +90 (0) 312 410 60 00

Devlet Mh. Merasim Sokak No:4/A
06550 Çankaya/Ankara
Yukarı