Düzenleme Tarihi : 20.08.2019

Yoklama İşlemleri


1.         Bu yıl askerlik çağına girenler ile daha yaşlı doğumlular ile okudukları okullardan ilişiği kesilenler veya mezun olanların yoklamaları tabi olduğu yoklama dönemi bitimine kadar yapılacaktır. 

             Örneğin; 2000 ve bu doğuma tabi daha yaşlı doğumluların yoklamaları, 01 Ocak 2019 tarihinde başlayıp   31 Aralık 2019 tarihinde sona erecektir.

2.         Yükümlülerin yoklamalarının hangi tarihlerde ve nasıl yapılacağına ilişkin  7179 Sayılı Askeralma Kanunu 27’nci maddesi gereğince TRT ve diğer ulusal yayın yapan televizyon ve radyo kanalları aracılığı ile duyuru yapılacağından yükümlülere ayrıca yoklama için çağrı tebligatı gönderilmeyecektir. TRT ve diğer ulusal yayın yapan televizyon ve radyo kanalları aracılığı ile yapılan duyurular tebligat yerine geçecektir.  

3.      Yukarıdaki tarihler arasında yoklamanızı yaptırmak maksadıyla, e-devlet kapısı üzerinden başvuru yapmanız veya bizzat askerlik şubesine müracaat ederek işlemlerinizi tamamlamanız gerekmektedir.

          a.   Yoklamanızı e-devlet kapısı üzerinden başlattığınızda; www.turkiye.gov.tr adresindeki asal yoklama işlemleri başlığı altında bulunan asal yoklama başvurusu linkinden, vesikalık fotoğrafınızı yükleyip, gerekli formları doldurduktan sonra, T.C. kimlik kartınız ve varsa sağlık durumunuza ilişkin raporlarınız ile birlikte kayıtlı bulunduğunuz aile hekimine müracaat ediniz.

          b.  Yoklamanızı askerlik şubesine müracaat ederek yaptırmak istediğinizde; T.C. kimlik kartınız, varsa; sürücü belgeniz, meslek veya sanatınızla ilgili bonservis, sertifika ve kurs belgesi ile sağlık durumunuza ilişkin raporlarınızı yanınızda bulundurunuz.

4.         Öğrenci, hapis, yurt dışında işçi veya işveren olarak bulunuyor veya hastanede yatıyor iseniz, ilgili kuruluşlardan veya konsolosluklardan alacağınız bu durumunuzu belirten belgeleri yoklama süresi içinde askerlik şubesine ulaştırınız.

5.         Yoklamanızı süresi içinde yaptırmadığınızda veya mazeretinize ait belgeleri askerlik şubesine ulaştırmadığınızda yoklama kaçağı suçunu işlemiş olursunuz ve hakkınızda adli veya idari cezai müeyyide uygulanır. Bu kapsamda sürekli artan idarî para cezası verilir. Aynı suçu ikinci kez işlemeniz durumunda Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunulur.


Okunma Sayısı : 57
Yukarı

+