Düzenleme Tarihi : 19.03.2018

Kardeş Muafiyet İşlemi


 

Çocuk/Kardeş Muafiyeti

 

1.       Askerlik Hizmeti Sırasında Ölen veya Sosyal Güvenlik Kurumunca Maaş Bağlanmasını Gerektirecek Biçimde Malûl Olanların Kardeş Muafiyeti

 

          a.       Askerlik Kanunu’nun 10’uncu madde 9’uncu fıkrası; “askerlik hizmetini yerine getirmekte iken ölen, akıbeti meçhul kalan, hakkında gaiplik kararı alınan veya maluliyet aylığı bağlanmasını gerektirecek biçimde malul olanların;

                   Baba ve annesinin müşterek olarak talep ettiği veya baba veya annesinden biri ölmüş ise sağ olanın talep ettiği kardeşlerden biri, istekli olmadıkça silahaltına alınmaz veya silahaltında ise terhis edilir.

                   Baba ve annenin müştereken anlaşamadıkları veya her ikisinin de ölmüş olması durumunda; öncelikle silahaltında olan kardeşi var ise istekli olması halinde terhis edilir, silahaltında olan kardeşi yok ise veya silahaltında olan kardeşi terhis olmak istemez ise askerlik hizmet sırası gelen ilk kardeş istekli olmadıkça silahaltına alınmaz.

          b.      Kanun hükmünde yer alan “ilk kardeş” ifadesi; yaş itibariyle değil, askerlik hizmeti itibariyle sırası gelen ilk kardeşi ifade etmektedir. Aynı anda askerlik hizmet sırası gelen (ikiz, üçüz vb.) yükümlülerin vukuatlı nüfus kayıt örnekleri incelenir ve kaydı önde olan yükümlü istekli olmadıkça silahaltına alınmaz.

 

          2.       3713 Sayılı Terörle Mücadele Kanunu Kapsamında Vefat Edenlerin Kardeş ve Çocuklarının Muafiyeti

 

          Askerlik Kanunu’nun 10’uncu madde 9’uncu fıkrası; askerlik hizmetini yerine getirmekte iken 12/4/1991 tarihli ve 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu kapsamında hayatını kaybedenlerden; askerlik hizmetini yerine getirmekte olan yükümlüler ile 3713 sayılı Kanunun 21’inci maddesinin 1’inci fıkrasının (j) bendi kapsamına giren sivillerin kendilerinden olma çocukları ile aynı anne ve babadan olma kardeşlerinin tamamı, kamu görevlilerinin (güvenlik korucuları dâhil) kendilerinden olma çocukları ile aynı anne ve babadan olma kardeşlerinden biri istekli olmadıkça silahaltına alınmaz ve silahaltındakiler istekleri halinde terhis edilir.

         

 

          3.       15 Temmuz Şehitlerinin Kardeş ve Çocukların Muafiyeti

 

Askerlik Kanunu'nun (ek: 31/10/2016-KHK-678/12 md.) geçici madde 54'üncü maddesi; 15 Temmuz 2016 tarihinde gerçekleştirilen darbe teşebbüsü ve terör eylemi ile bu eylemin devamı niteliğindeki eylemlere, görevi olmadığı halde mukavemet ederken şehit olanların kendinden olma erkek çocukları ile aynı anne ve babadan kardeşlerinin tamamının istekli olmadıkça silah altına alınmaz ve silah altındakiler istekleri halinde terhis edilir.

 

 

  1. Muafiyet Hakkı Bulunanların Yapacağı İşlemler

 

          Muafiyet hakkına sahip yükümlülerin muafiyet işlemi askere sevkleri esnasında yapılır. Bu kapsamda muafiyet hakkını kullanacak olan yükümlüler dilekçe ve muafiyet hakkına esas belgelerle (Şehadet Belgesi, SGK Maaş Yazısı v.b.) birlikte askerlik şubesi başkanlıklarına başvuruda bulunurlar.

 

 


Okunma Sayısı : 3289
Milli Savunma Bakanlığı
Askeralma Genel Müdürlüğü


Tel: +90 (0) 312 410 60 00

Devlet Mh. Merasim Sokak No:4/A
06550 Çankaya/Ankara
Yukarı