SINIFLANDIRMA,CELP,SEVK VE TERHİS İŞLEMLERİ HAKKINDA SIKÇA SORULAN SORULAR


Sorular
1 ) GÖNÜLLÜ OLARAK ASKERLİK HİZMETİ YAPABİLİR MİYİM?
2 ) BEDELLİ ASKERLİK HİZMETİ BAŞVURUSU YAPABİLİR MİYİM?
3 ) ASKERLİK HİZMET SÜRELERİNİN KISALTILMASI İLE İLGİLİ BİR ÇALIŞMA VAR MIDIR?
4 ) ERTELİYİM SİLAHALTINA ALINMAK İSTİYORUM NE YAPMALIYIM?
5 ) ASKERLİK İLE İLGİLİ DURUMUMU GÖSTERİR BELGEYİ E-DEVLET ÜZERİNDEN ALABİLİR MİYİM?
6 ) ADRESİME YOKLAMAMIN YAPILACAĞINA DAİR HERHANGİ BİR TEBLİGAT GELMEDİ. ANCAK E-DEVLET ÜZERİNDEN BAKTIĞIMDA YOKLAMA KAÇAĞI OLDUĞUMU ÖĞRENDİM. ADRESİME TEBLİGAT YAPILAMADIĞI HALDE NEDEN YOKLAMA KAÇAĞI OLARAK ARANIYORUM?
7 ) İŞYERİM/KURUMUM ASKERLİK ŞUBESİNDEN GÖNDERİLEN, YOKLAMA KAÇAĞI/BAKAYA OLARAK ÇALIŞTIĞIMA VE ASKERLİK İŞLEMLERİMİ TAMAMLATMAM GEREKTİĞİNE YÖNELİK TEBLİĞ YAZISINI TARAFIMA TEBLİĞ ETTİ. BENDEN ASKERLİKLE İLİŞİĞİMİN OLMADIĞINA DAİR ASKERLİK DURUM BELGESİ GETİRMEMİ İSTEDİ. ANCAK ÖZEL DURUMLARIM SEBEBİYLE İŞİME DEVAM ETMELİYİM. BU KONUDA NASIL BİR YOL İZLEYEBİLİRİM?
8 ) YOKLAMA KAÇAĞI VEYA BAKAYA KALMAK SUÇUNDAN HAKKIMDA PARA CEZASI UYGULANDI. BU CEZAYI ÖDEYECEK GÜCÜM YOK NE İŞLEM YAPMAM GEREKİYOR?
9 ) HANGİ CELP DÖNEMİNDE ASKERE GİTMEK İSTEDİĞİME DAİR TERCİH YAPABİLİR MİYİM?
10 ) CELP TERCİHİMİN SONUCUNU NE ZAMAN ÖĞRENEBİLİRİM?
11 ) ASKERE GİDECEĞİM YERİ VE SINIFIMI İNTERNETTEN ÖĞRENEBİLİR MİYİM?
12 ) ASKERE SEVK EVRAKIMI E-DEVLET ÜZERİNDEN ALDIM. YOL PARAMI VEYA YEMEK PARAMI NEREDEN ALACAĞIM?
13 ) KIRIKKALE NÜFUSUNA KAYITLI OLMAMA RAĞMEN İSTANBUL BAKIRKÖY’DE OTURUYORUM. KASIM CELBİNDE ASKERE GİDECEĞİM. SEVK EVRAKLARINI ALMAM İÇİN KIRIKKALE ASKERLİK ŞUBESİNE Mİ BAŞVURMAM GEREKİYOR?
14 ) İKİZ OĞULLARIMIN AYNI BİRLİKTE ASKERLİK YAPMASINI İSTİYORUM.
15 ) ASKERLİĞİMİ DENİZCİ, KOMANDO, HAVACI VB. OLARAK YAPABİLİR MİYİM?
16 ) İKAMETE YAKIN BİR YERDE ASKERLİK HİZMETİ YAPMA İMKÂNI VAR MIDIR?
17 ) 1999 DOĞUMLUYUM YOKLAMAMI YAPTIRDIM. KAYITLI BULUNDUĞUM ASKERLİK ŞUBEM 2019 YILININ KASIM CELBİNDE ASKERE GİDECEĞİMİ SÖYLEDİ. ANCAK BEN DAHA ERKEN ASKERE GİTMEK İSTİYORUM?
19 ) 1997 DOĞUMLUYUM LİSEDEN MEZUN OLDUKTAN SONRA YOKLAMAMI YAPTIRDIM. MAYIS 2019 CELP DÖNEMİNDE SEVKE TABİYİM ANCAK KASIM 2019 CELBİNDE ASKERE GİTMEK İSTİYORUM.
19 ) NÜFUSA KAYITLI BULUNDUĞUM ASKERLİK ŞUBEM ŞUBAT CELBİNDE ASKERE GÖNDERİYOR. ANCAK ASKERLİK ŞUBEMCE, BENİMLE BİRLİKTE BİRKAÇ ARKADAŞIMIN MART AYINDA İKİNCİ GRUP OLARAK ASKERE GİDECEĞİMİZ SÖYLENDİ. DİĞER ARKADAŞLARIMLA BİRLİKTE BİRİNCİ GRUP OLARAK GİTMEM İÇİN NE YAPMAM GEREKİYOR?
20 ) OĞULLARIMDAN BİRİ DOĞU ANADOLU BÖLGESİNDE ASKERLİK HİZMETİNİ YAPIYOR. DİĞER OĞLUMUN BU BÖLGELERE GÖNDERİLMESİNİ İSTEMİYORUM?
Milli Savunma Bakanlığı
Askeralma Genel Müdürlüğü


Tel: +90 (0) 312 410 60 00

Devlet Mh. Merasim Sokak No:4/A
06550 Çankaya/Ankara
Yukarı