KARDEŞ MUAFİYET İŞLEMLERİ HAKKINDA SIKÇA SORULAN SORULAR


Sorular
1 ) OĞLUM ERBAŞ-ER/YEDEK SUBAY/YEDEK ASTSUBAY STATÜSÜNDE ASKERLİK HİZMETİNİ YAPMAKTA İKEN VEFAT ETMİŞTİR. DİĞER OĞLUMUN ASKERLİK YAPMASINI İSTEMİYORUM. BÖYLE BİR HAKKIM VAR MI?
2 ) OĞLUM ERBAŞ-ER/YEDEK SUBAY/YEDEK ASTSUBAY STATÜSÜNDE ASKERLİK HİZMETİNİ YAPMAKTA İKEN MALUL OLMUŞTUR. EMEKLİ SANDIĞI KANUNU KAPSAMINDA MALULİYET İŞLEMLERİ TAMAMLANARAK MAAŞ BAĞLANMIŞTIR. MALUL OĞLUMDAN DOLAYI KARDEŞLERİNİN VE ÇOCUKLARININ MUAFİYET HAKKI VAR MIDIR?
3 ) OĞLUM ASKERLİK HİZMETİ SIRASINDA GEÇİRDİĞİ BİR RAHATSIZLIK SEBEBİYLE TERHİS OLDUKTAN SONRA VEFAT ETMİŞTİR. DİĞER ÇOCUKLARIMIN MUAFİYET HAKKI VARMIDIR?
4 ) OĞLUM ERBAŞ-ER/YEDEK SUBAY/YEDEK ASTSUBAY STATÜSÜNDE ASKERLİK HİZMETİNİ YAPMAKTA İKEN TERÖRLE MÜCADELE KANUNU KAPSAMINDA ŞEHİT OLMUŞTUR. ŞEHİT OĞLUMDAN DOLAYI KARDEŞLERİNİN VE ÇOCUKLARININ MUAFİYET HAKKI VAR MIDIR?
5 ) 15 TEMMUZ 2016 TARİHİNDE GERÇEKLEŞTİRİLEN DARBE TEŞEBBÜSÜ VE TERÖR EYLEMİ İLE BU EYLEMİN DEVAMI NİTELİĞİNDEKİ EYLEMLERE, GÖREVİ OLMADIĞI HALDE MUKAVEMET EDERKEN ŞEHİT OLANLARIN YAKINLARININ MUAFİYET HAKKI VAR MIDIR?
6 ) TERÖR EYLEMİNİN ORTAYA ÇIKARILMASI, ETKİLERİNİN AZALTILMASI VEYA BERTARAF EDİLMESİNİN SAĞLANMASINDA YARDIMCI VE FAYDALI OLANLARIN (3713 TMK/21-1-J MD. KAPSAMINDA OLANLAR), BU FAALİYETLERDEN DOLAYI ŞEHİT OLMASI HALİNDE YAKINLARININ MUAFİYET HAKKI VAR MIDIR?
7 ) TERÖR NEDENİYLE ŞEHİT VEYA MALÛL OLAN KAMU GÖREVLİLERİNİN ÇOCUKLARI İLE KARDEŞLERİNİN MUAFİYET HAKKI VAR MIDIR?
8 ) MUAFİYET İŞLEMLERİMİ NE ZAMAN VE NASIL YAPTIRABİLİRİM?
Yukarı

+