DÖVİZLE ASKERLİK HAKKINDA SIKÇA SORULAN SORULAR


Sorular
1 ) DÖVİZLE ASKERLİK HİZMETİNDEN FAYDALANMAK İSTİYORUM. NE KADAR BEDEL ÖDEMEM GEREKİYOR?
2 ) DÖVİZLE ASKERLİK HİZMETİ BAŞVURUSU YAPTIKTAN SONRA YASA KAPSAMINDA ÖDEMEM GEREKEN 10.000/6000/5112 AVRO ÖDEMEMİ TAMAMLADIM. 1000 AVRONUN ÜZERİNDE FAZLADAN ÖDEDİĞİM MİKTAR TARAFIMA İADE EDİLECEK Mİ?
3 ) DÖVİZLE ASKERLİK HİZMETİNDEN YARARLANMAK ÜZERE 10000/6000/5112 AVRO ÖDEME TAAHHÜDÜ İLE BAŞVURDUM. HENÜZ ÖDEMELERİMİ TAMAMLAMADIM. KALAN BORCUMU ÖDEMEM GEREKİYOR MU? 1000 AVRONUN ÜZERİNDEKİ ÖDEMELERİM GERİ İADE EDİLECEK Mİ?
4 ) 38 YAŞ SINIRI İÇİNDE DÖVİZLE ASKERLİK HİZMETİNDEN YARARLANMAK ÜZERE BAŞVURAMADIM. DÖVİZLE ASKERLİK HİZMETİNDEN YARARLANABİLİR MİYİM?
5 ) DÖVİZLE ASKERLİK HİZMETİNDEN YARARLANMAK ÜZERE 1000 AVRODAN DAHA FAZLA DÖVİZ ÖDEMESİNDE BULUNARAK BAŞVURDUM. ANCAK BAŞVURUM KONSOLOSLUĞUMCA /ASKERLİK ŞUBESİNCE KABUL EDİLMEDİ. 1111 SAYILI ASKERLİK KANUNUNDA BELİRTİLEN ŞARTLARA HAİZ OLARAK YENİDEN BAŞVURMAM HALİNDE 1000 AVRONUN ÜZERİNDEKİ ÖDEMELERİM GERİ İADE EDİLECEK Mİ?
6 ) ÇİFT UYRUKLU VATANDAŞIM. YURT DIŞINDA ÜÇ YILLIK ÇALIŞMA SÜRESİNİ DOLDURMAM GEREKİR Mİ?
7 ) DAHA ÖNCE İŞÇİ-İŞVEREN-MESLEK/SANAT MENSUBU-GEMİ ADAMI STATÜSÜNDE ASKERLİĞİM ERTELİ İKEN, ERTELEME SÜRESİ İÇİNDE BİR TAKVİM YILININ YARISINDAN FAZLA SÜREYLE TÜRKİYE’DE KALDIĞIM İÇİN BİR DAHA YENİLENMEMEK ÜZERE ERTELEMEM İPTAL EDİLDİ. DÖVİZLE ASKERLİK HİZMETİ İÇİN BAŞVURU HAKKIM VAR MI? ERTELEMEMİN İPTAL EDİLDİĞİ TARİHE KADAR OLAN ÇALIŞMA SÜRELERİM YANAR MI?
8 ) YURT DIŞINDA RESMİ BURSLU ÖĞRENCİ (YÜKSEK LİSANS/DOKTORA DÂHİL) OLARAK EĞİTİM GÖRÜYORUM, DÖVİZLE ASKERLİK HİZMETİNDEN YARARLANMAK İÇİN BURSUMU İPTAL ETTİRMEM GEREKİYOR MU?
9 ) DAHA ÖNCE HİÇ İŞÇİ-İŞVEREN-MESLEK/SANAT MENSUBU-GEMİ ADAMI STATÜSÜNDE ASKERLİK ERTELEMESİ YAPTIRMADIM. ASKERLİK ERTELEMESİ YAPTIRMADIĞIM DÖNEMLERDEKİ ÇALIŞMA SÜRELERİM DÖVİZLE ASKERLİK BAŞVURUM SIRASINDA SAYILIR MI?
10 ) YABANCI ÜLKEDE OTURMA VEYA ÇALIŞMA İZNİNE SAHİP OLARAK BİR MÜDDET ÇALIŞMIŞTIM, ANCAK ÇEŞİTLİ NEDENLERLE DÖVİZLE ASKERLİK HİZMETİ BAŞVURUSUNDA BULUNMADAN TÜRKİYE’YE KESİN DÖNÜŞ YAPMAK ZORUNDA KALDIM. ŞİMDİ YENİDEN YURT DIŞINDA OTURMA VEYA ÇALIŞMA İZNİNE SAHİP OLARAK ÇALIŞMAKTAYIM. DAHA ÖNCE ÇALIŞTIĞIM SÜRELER, DÖVİZLE ASKERLİK BAŞVURUM SIRASINDA DİKKATE ALINIR MI?
11 ) DÖVİZLE ASKERLİK HİZMETİNDEN YARARLANMAK ÜZERE KONSOLOSLUĞUMA BAŞVURDUM. NE ZAMAN ASKERLİK HİZMETİNİ YERİME GETİRMİŞ SAYILIR MI?
Milli Savunma Bakanlığı
Askeralma Genel Müdürlüğü


Tel: +90 (0) 312 410 60 00

Devlet Mh. Merasim Sokak No:4/A
06550 Çankaya/Ankara
Yukarı